top of page
  • Yazarın fotoğrafıHarmony

Fibromiyalji Nedenleri, Belirtisi ve Tedavisi

Güncelleme tarihi: 23 Ara 2023

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji, yorgunluk, uyku, hafıza ve ruh hali sorunları eşliğinde yaygın kas-iskelet sistemi ağrısı ile karakterize bir hastalıktır. Araştırmacılar, beyninizin ağrı sinyallerini işleme şeklini etkileyerek fibromiyaljinin ağrılı hisleri arttırdığına inanıyor.


Fibromiyalji Belirtileri


Bazen fiziksel bir travmadan, ameliyattan, enfeksiyondan veya önemli psikolojik stresten sonra başlar. Diğer durumlarda, semptomlar zaman içinde tek bir tetikleyici olay olmadan yavaş yavaş birikir.


Kadınlarda fibromiyaljinin gelişmesi erkeklerden daha fazladır. Fibromiyalji hastalarının çoğunda gerginlik baş ağrıları, temporomandibular eklem (TME) bozuklukları, irritabl barsak sendromu, anksiyete ve depresyon vardır.


Fibromiyalji için bir kesin bir tedavi olmasa da, Egzersiz Tedavisi, Manuel Terapi, Theta Healing, Elektroterapi Ajanları ve Alternatif Tıp gibi özel tedavi teknikleriyle hastalığın ortaya çıkardığı semptomlar en aza indirilebilir.

Fibromiyalji Nedir Belirtileri Nelerdir?

Fibromiyalji Belirtileri


Yaygın ağrı Fibromiyalji ile ilişkili ağrı genellikle en az üç ay süren sabit bir donuk ağrı olarak tanımlanır. Yaygın olarak kabul edilmek için ağrı vücudunuzun her iki tarafında ve belinizin üstünde ve altında meydana gelmelidir.


Yorgunluk. Fibromiyalji hastaları, uzun süre uyuduğunu bildirmelerine rağmen, sıklıkla yorgun uyanırlar. Uyku sık sık ağrıyla bozulur ve fibromiyaljili birçok hasta, huzursuz bacak sendromu ve uyku apnesi gibi başka uyku bozukluklarına sahiptir.


Bilişsel zorluklar. Yaygın olarak “fibrosis” olarak adlandırılan bir semptom, zihinsel görevlere odaklanma, dikkat etme ve konsantre olma becerisini etkiler.


Fibromiyalji sıklıkla diğer ağrılı durumlar ile birlikte bulunur:

Fibromiyalji Fizik Tedavi Yalova

Fibromiyaljinin Diğer Belirtiler


Yaygın ağrı

Çene ağrısı ve sertlik

Yüz kaslarında ağrı

Sabahları kaslarda ve eklemlerde sertleşme hissi

Baş ağrısı

Yorgunluk

Düzensiz uyku

İrritabl barsak sendromu (IBS)

Ağrılı adet dönemleri

Ellerde ve ayaklarda karıncalanma ve uyuşma

Huzursuz bacak sendromu

Soğuğa veya sıcağa karşı duyarlılık

“Fibro-sis” olarak bilinen hafıza ve konsantrasyon zorlukları


Belirtiler, bir kişinin hayatı boyunca herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir, ancak en sık 45 yaş civarında bildirilir.

Fibromiyalji Fizik Tedavi


Fibromiyaljinin  Tedavisi


Fizik Tedavi

Aktif bir egzersiz programı

Akupunktur

Psikoterapi (Theta Healing)


Size özel fizyoterapi programlarımızdan yararlanmak veya merak ettikleriniz hakkında bilgi edinmek için ücretsiz değerlendirme fırsatından yararlanın. Detaylı bilgi için lütfen bize ulaşın.

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page