top of page

Fizyoterapi Yöntemleri

Harmony Evde Fizik Tedavi maneul Terapi Yalova

Manuel Terapi Yöntemi

Manipülatif terapi olarak da bilinen manuel terapi, tipik olarak geleneksel fizik tedavi teknikleriyle birlikte kullanılan fizik tedavi yöntemidir.

Fizyoterapistlerimiz, bir makine veya cihaz kullanmak yerine, kas dokusuna baskı uygulamak ve vücudun eklemlerini değiştirmek için ellerini kullanacaktır. Manuel terapi hem akut hem de kronik ağrının tedavisinde oldukça etkilidir. Buz, ısı, ultrason, girişimsel tedavi, deri altı elektriksel sinir stimülasyonu (TENS) ve egzersiz reçetesi gibi diğer tedavilerle birlikte manuel tedavi kullanıldığında optimum yarar görülür.

Manuel terapi tekniklerinin amacı, ağrıyı azaltmak ve hareket aralığını iyileştirmek amacıyla gergin kasları ve sınırlı eklemleri gevşetmektir. Genel olarak, manuel terapi teknikleri, fizyoterapistler tarafından gerçekleştirilen ve “üç tür hareketin kullanımını” çalışmalarını ifade eder:

  • Yumuşak doku mobilizasyonu (tetik nokta tedavisi, derin doku masajı vb. dahil)

  • Kasları, bağları ve tendonları içeren vücudun yumuşak dokularına basınç uygular

  • Bu basınç, kasları gevşetmeye, skar dokusu adezyonlarını kırmaya, dolaşımı arttırmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.

7/24 Online Randevu Sistemi

Egzersiz Terapi Harmony Evde Fizik Tedavi Yalova

Egzersiz Terapi Yöntemi

Egzersiz terapisi, hastaların günlük yaşamdaki hareketlerini ve aktivitelerini bozan veya nörolojik durumlarla, rahatsızlıklardan kurtulmalarını kolaylaştırmak için tasarlanan ve öngörülen fiziksel aktivitelerin rejim planıdır. Egzersiz eğitimi, yürüyüş eğitimi ve terapötik faaliyetlerinden oluşur. Hastaların düşme riskinin azalmasını, yürüme işlevini geliştirmesini, denge bozukluğunu düzeltmesini veya engellemesini, genel sağlığı iyileştirmesini ve planlı fiziksel hareketlerin, duruşların veya faaliyetlerin sistemik olarak yürütülmesidir.

 

Tekrar gerektiren ve yoğun süren bir tedavi yöntemidir. nöroplastisiteyi teşvik etmek için hastaların bir kısmı açısından zaman ve özveri gerektirir. Terapi, egzersiz fizyolojisi, egzersiz bilimi veya benzeri derecelerde eğitim geçmişi olan uzman fizyoterapistlerimiz tarafından gerçekleştirilir.

Ev yönetiminde, kendi kendini yönetme de egzersiz programlarını uygulama konusunda hasta yakınlarının mümkün olduğunca hastayı bağımsızlığına teşvik etmeniz konusunda fizyoterapistlerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz.

7/24 Online Randevu Sistemi

Yalova Graston Tekniği Harmony

Graston Gevşetme Tekniği

Graston Tekniği, son yıllarda çok popüler hale gelen fizik tedavide  kullanılan bir yumuşak doku tedavisidir. Alet destekli yumuşak doku mobilizasyonunun bir şeklidir, yani eller yerine vücudun yumuşak dokusunu uyarmak için aletler kullanır. Bir seansın amacı, çeşitli aletlerle bağ dokusu ve kas liflerindeki yapışıklıkları bulmak ve gerginliğini azaltmaktır. Etkilenen bölgedeki kan akışını artırmak ve uygun iyileşme ve onarımı sağlamaktır.

 

Graston Tekniğinin sizin için doğru tedavi olup olmadığını nasıl anlarsınız? Yapmanız gereken en önemli şey fizyoterapistiniz ile konuşmaktır. Graston Tekniğinin yumuşak doku yaralanmalarında iyileşmeyi hızlandırdığını gösteren önemli kanıtları vardır. Farelerde yapılan klinik çalışmada, Graston tedavisinin bacağın fibroblast hücrelerini arttırdığı ve aktive ettiği gösterildi.

Fibroblast hücreleri vücudumuzdaki dokuların yapısal çerçevesini oluşturan yapılardır ve iyileşme sürecinin önemli bir parçasıdır. Artan hücre sayısı, vücudun hızlandırılmış bir oranda iyileştiğini gösterir. 
İnsan testlerinde sonuçlar benzerdir. Kas ve tendon yaralanmalarında, Graston Tekniğinin germe ve güçlendirme programları ile birlikte  kullanıldığında iyileşme hızını arttırdığı bulundu.
Detaylı bilgi için lütfen bize ulaşın.

7/24 Online Randevu Sistemi

kinezyoloji bant yöntemi Harmony

Kinezyolojik Bantlama Yöntemi

Kinezyo bant fizik tedavide ağrı ve doğru posizyonlamak için kullanılan yardımcı bir ekipmandır. Kasları ve eklemleri destekleyerek vücudun doğal iyileşme sürecine yardımcı olur. Sert pamuk, hareketliliğe izin veren polimer elastik ipliklerle birbirine geçmiştir.

Düzenli atletik bant gibi, yaralı kısmı stabilize eder veya hareketsizleştirir, ancak ek kan akışına izin vererek, cildi yukarı kaldırmanın ilave bir faydası vardır.

Bugün, Olimpiyatlarda, daha fazla yaralanma riski olmadan hareketlilik isteyen profesyonel sporcular tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kinezyo Bant Ne Yapar?

Sadece gençlerde yılda 1.35 milyon spor yaralanması var. Her bir vakada verilen hasarın ciddiyeti, burkulan bir ayak bileğinden kafa travmalarına kadar uzanmaktadır, ancak spor yaralanmalarının dünya genelinde sık görülen olaylar olduğunu söylemek için yeterlidir.

7/24 Online Randevu Sistemi

Hidroterapi Harmony Evde Fizik Tedavi  Yalova

Hidroterapi Yöntemi

Hidroterapi (su terapisi), bir havuzda veya diğer su ortamlarında, eğitimli bir sağlık uzmanının gözetimi altında gerçekleştirilen fizik tedavi tekniklerinden biridir. Hidroterapi, genel vücut hareketleri, esnetme ve suda yürüme gibi egzersizler, suyun doğal yüzdürme özelliği vücudu sıkıştırmadan veya germeksizin hareket etme özgürlüğü sağladığı için yararlı olduğu düşünülmektedir. Doğal direnci kasların güçlendirilmesine teşvik eder ve benzersiz özellikleri ile ağrıyı hafifletir ve sağlığı iyileştirir.

En belirgin özelliği yer çekimini devre dışı bırakarak suyun kaldırma kuvvetinden yararlanılır ve kişinin özgürce hareket etmesini sağlar. Özellikle felç geçiren veya ayak bileği kırıklarından sonra yürüme eğitimi için oldukça yararlıdır.

7/24 Online Randevu Sistemi

bottom of page