top of page
  • Yazarın fotoğrafıHarmony

Felçli Hastalar Artık Yürüyebilecek!

Güncelleme tarihi: 4 Nis

Bilimsel yapılan bir çalışma ile felçli hasta yalnızca düşüncelerini kullanarak yürüyebildi. omurga implantını beynin bacak kaslarını kontrol eden kısmının üzerine implante edilmiş beyin-bilgisayar ara yüzü teknolojisiyle birleştirdi.


Gert-Jan bir bisiklet kazası nedeniyle omurilik yaralanması geçirerek felç olmuştu. On yılı aşkın bir süredir bacaklarını kullanamayan Gert-Jan bu yeni sistemi kullanarak tekrar yürüyebildi.


Nature dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, Gert-Jan bu yeni sistem sayesinde yürümeyi yeniden öğrendi ve artık "doğal olarak" yürüyebiliyor, zorlu arazileri aşabiliyor ve hatta merdivenleri tırmanabiliyor.
Gelinen nokta, Fransa ve İsviçre'deki araştırma ekiplerinin on yılı aşkın çalışmasının bir sonucu.


Sistem, elektrik akımları gönderen bir omurilik implantının bacak kaslarındaki hareketi uyarması ile çalışıyor. Bu şekilde felçli üç hastanın tekrar yürümesi sağlandı.


Ancak hastaların her seferinde bacaklarını hareket ettirmek için bir düğmeye basmaları gerekiyordu.


Omurga implantı bulunan Gert-Jan, bunun "doğal bir adım" atma ritmine girmeyi zorlaştırdığını söylüyor.


Bu son çalışma ise, omurga implantını beynin bacak hareketini kontrol eden kısmının üzerine implante edilmiş beyin-bilgisayar arayüzü teknolojisiyle birleştirdi.

Arayüz beyin sinyallerini gerçek zamanlı olarak çözümlüyor ve yapay zeka algoritmaları kullanarak anında bu sinyalleri bacaklara iletiyor.


Fransa Atom Enerjisi Komisyonu'ndaki (CEA) araştırmacılar tarafından tasarlanan arayüz, hastanın her an bacaklarını nasıl hareket ettirmek istediğini anlamasına olanak tanıyor.

Elde edilen veriler, bir yürüteç veya küçük bir sırt çantasına sığan taşınabilir bir cihaz aracılığıyla omurilik implantına iletiliyor ve hastaların başkalarından yardım almadan dolaşmasına olanak tanıyor.Bu iki implant, omurilik ve beyin arasında adeta bir "dijital köprü" vazifesi görüyor.

İsviçre'nin Lozan kentinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Gert-Jan, "Artık istediğimi yapabilirim. Bir adım atmaya karar verdiğimde, aklıma gelir gelmez bunu yapabiliyorum" diyor.


Her iki implant da ameliyat ile vücuda yerleştiriliyor.


Daha önceki yöntemlerden çok farklı


İsviçre'deki Ecole Polytechnique Federale de Lausanne'de bir sinirbilimci ve çalışmanın ortak yazarı olan Gregoire Courtine, bunun daha önce başarılmış olandan "radikal bir şekilde farklı" olduğunu söyledi.


İsviçre'nin Lozan kentinde düzenlediği basın toplantısında, "Önceki hastalar çok çaba harcayarak yürürdü - şimdi bir adım atmak için yürümeyi düşünmek gerekiyor" dedi.

Başka bir olumlu işaret daha vardı: Altı aylık eğitimin ardından Gert-Jan, kazada kaybettiği bazı duyusal algı ve motor becerilerini geri kazandı.Fransız araştırmacı Guillaume Charvet de bunun "beyin ve omurilik arasında bir bağlantı kurulmasının, yaralanma bölgesinde nöronal ağların yeniden düzenlenmesini teşvik edeceğini" gösterdiğini söylüyor.


Peki bu teknoloji dünyanın her yerindeki felçli insanlar için ne zaman kullanılabilir olacak? Charvet, bu noktaya gelmenin "daha uzun yıllar süren araştırma" alacağı konusunda uyardı.


Ancak ekip, bu teknolojinin kollarda ve ellerde işlevi geri getirip getiremeyeceğini incelemek için şimdiden bir deneme hazırlıyor.


Ayrıca inmenin neden olduğu felç gibi diğer sorunlara da uygulanabileceğini umuyorlar.


Kaynak : euronews

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page